ZADBAJ O ODPOWIEDNIĄ OCHRONĘ PRZECIWSŁONECZNĄ

Słońce odgrywa bardzo ważną rolę dla naszego organizmu. Ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, podnosi odporność, a także przekształca nieczynną witaminę D w postać aktywną biologicznie. Jednak zbyt długie przebywanie na słońcu powoduje szereg nieodwracalnych uszkodzeń w naszej skórze i prowadzi do przedwczesnego jej starzenia.

KIEDY SPOTYKASZ SIĘ ZE SŁOŃCEM

Liczne przebarwienia, suchość skóry, zmiana jej struktury oraz głębokie zmarszczki to tylko nieliczne skutki nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UVA, UVB i IR.

Rodzaje promieniowania:

Promieniowanie UVB – ten rodzaj promieniowania UV nie wnika głęboko w skórę, działa głównie na poziomie naskórka. Najsilniej działa ono w godzinach 10:00-15:00, a w okresie letnim jego natężenie jest zdecydowanie wyższe. Można się przed nim częściowo ochronić, bowiem jest ono filtrowane przez chmury, szyby okienne czy samochodowe. Promieniowanie UVB stymuluje produkcję melaniny, czego wynikiem jest „trwała” opalenizna po około 48 godzinach. Powoduje też poparzenia słoneczne, wysypki oraz odwodnienie skóry. Wskaźnikiem ochrony przed UVB jest Czynnik Ochrony Słonecznej (SPF = Sun Protection Factor).

Promieniowanie UVA – przenika przez chmury, szyby okienne czy samochodowe, jak również przenika do głębszych warstw skóry, aż do poziomu skóry właściwej. Zapewnia bardziej „powierzchniową”, natychmiastową ale tymczasową opaleniznę. Promieniowanie UVA jest silne od wschodu aż do zachodu słońca i jest tak samo mocne przez cały rok. Efekty jego niekorzystnego działania są zauważalne dopiero po latach, ponieważ dawki promieniowania UVA kumulują się. Promienie UVA sągłówną przyczyną foto-starzenia, które powodują zmarszczki i skazy. Wskaźnik ochrony to UVA-PF (UVA Protection Factor = Czynnik

Ochrony UVA).

Promieniowanie IR (podczerwone) – to promienie, które wnikają najgłębiej, aż do tkanki podskórnej. Najnowsze badania dowodzą, że IR powoduje powstawanie wolnych rodników, które zmieniają DNA komórek, strukturę kolagenu, elastyny i protein w skórze. Konsekwencją tych zmian jest przedwczesne starzenie się skóry.

WYBÓR ODPOWIEDNIEGO EKRANU SŁONECZNEGO

Chcąc zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną wybierajmy wysokiej jakości ekrany słoneczne, które chronią naszą skórę nie tylko przed promieniowaniem UVA i UVB, ale także przed promieniowaniem IR.

Włoska marka Diego dalla Palma Professional stosuje

page1image636188256

nowoczesne i stabilne filtry zapewniające pełne spektrum ochrony, zarówno przed promieniowaniem UVA i UVB, jak i przed negatywnymi skutkami działania promieniowania IR.
Oprócz substancji promieniochronnych, zwanych pierwszorzędowymi, które w znacznym stopniu chronią skórę przed szkodliwym działaniem UVA i UVB, marka wykorzystuje także substancje promieniochronne wtórne, do których zaliczamy przede wszystkim antyoksydanty.

Cała linia SUN włoskiej marki zawiera unikalny system DNA SMART PROTECTION. Jest to kompleks pochodzenia roślinnego, który pełni szereg funkcji, tj. :

✓Neutralizuje wolne rodniki.

✓Chroni DNA.

✓Pobudza procesy naprawy DNA komórkowego zmienionego przez promienie UV, także w komórkach macierzystych, najcenniejszym kapitale komórkowym skóry oraz źródle młodości.
✓Przeciwdziała starzeniu się komórek macierzystych skóry.
✓Pobudza regenerację skóry i przeciwdziała zaczerwienieniu.

Dla osób walczących z przebarwieniami marka przygotowała specjalny produkt bogaty w nowoczesny kompleks NIO-LIGHT, zaprojektowany, aby zapobiegać powstawaniu niepożądanych zmian kolorytu skóry, zamknięty w niosomalnych pęcherzykach. Zwiększają one stabilność uwięzionych środków aktywnych, poprawiają biodostępność słabo wchłanianych składników i zwiększają penetrację skóry. Zawarte w kompleksie botaniczne składniki hamują aktywność tyrozynazy, dzięki czemu ograniczają powstawanie niechcianych przebarwień. Substancje te wykazują także działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Nie zapominajmy o ochronie przeciwsłonecznej cały rok,
także zimą. Światło słoneczne odbija się od kryształków
śniegu, nasza skóra jest narażona na jego działanie, a promieniowanie UVA działa tak samo silnie jak latem.
Należy pamiętać o stosowaniu wysokiej jakości filtrów
UV wzbogaconych składnikami mocno odżywczymi.
Marka Diego dalla Palma opracowała specjalny sztyft o
bardzo wysokiej ochronie SPF50+, który dzięki swojej
wygodnej formie nadaje się idealnie dla miłośników
zimowych sportów, pozwala chronić bardzo wrażliwe
miejsca i jest wygodny w aplikacji. Tworzy nawilżający
cienki film na skórze, który chroni przed słońcem,
wiatrem, zimnem i wysuszeniem. Dodatkowo nie zawiera
środków konserwujących, barwników, wazeliny oraz
alergenów zapachowych, dlatego idealnie nadaje się także dla dzieci.

page2image675876384

ZASADY FOTOOCHRONY SKÓRY

1. Stopniowo przyzwyczajaj skórę do słońca.
2. Obficie nakładaj ekran słoneczny (każdorazowo 35 gramów produktu na całe ciało).
3. Aplikuj produkty przeciwsłoneczne co 2-3 godziny (po tym czasie zmniejsza się ich aktywność).
4. Pamiętaj, że nawet opalona skóra potrzebuje ochrony.
5. Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach od 11:00 do 15:00.
6. Niemowlęta i małe dzieci chroń dodatkowo ubraniem przeciwsłonecznym.
7. Chroń pieprzyki, znamiona, blizny wysokim filtrem.
8. Pamiętaj, że piasek, woda i śnieg mocno odbijają światło słoneczne.
9. Pij często wodę, aby uniknąć odwodnienia.
10. Pamiętaj o ochronie głowy, aby uniknąć udaru słonecznego.

Autor tekstu: Sylwia Szymkowiak (ekspert marki Diego dalla Palma professional).